Zofia Paradowicz


Zofia Paradowicz, znana również pod pseudonimem „Janina Niesobska”, to utalentowana osobowość artystyczna, która przyszła na świat w Świętochłowicach.

Jako polska tancerka, choreografka oraz reżyserka ruchu, Zofia Paradowicz zdobyła uznanie w dziedzinie sztuki performatywnej, łącząc swoje pasje i umiejętności w różnorodnych projektach artystycznych.

Życiorys

Zofia Paradowicz zdobyła swoje wykształcenie w Państwowej Szkole Baletowej w Bytomiu, gdzie kształciła swoje umiejętności taneczne. W późniejszym etapie kariery artystycznej związała się z łódzkim środowiskiem baletowym, będąc jedną z wiodących solistek Opery Łódzkiej w latach 1958–1982. W jej bogatym repertuarze znalazły się znaczące role, takie jak: Zarema w spektaklu Fontanna Bachczyseraju, Diablica oraz Krasawica w przedstawieniu Pan Twardowski, Panna Młoda w Harnasiach, Czarna Królowa w Szach-macie, a także Partyzantka w polskim wydaniu Zielonego stołu oraz Orfeusza.

Warto podkreślić, że Zofia jest pionierką w Polsce, jeśli chodzi o nowoczesne formy tańca, jako twórczyni i kierowniczka pierwszej grupy baletowej tańca rozrywkowego i współczesnego „Le Soleil”. Zespół ten został stworzony w celu realizacji cyklu telewizyjnego „Dobry wieczór, tu Łódź”, który miał miejsce w latach 70. XX wieku, w ramach którego przygotowywane były różnego rodzaju choreografie rewii baletowych. Współpracowała również jako choreograf z różnymi teatrami dramatycznymi i operowymi w takich miastach jak Bytom, Kraków, Łódź oraz Warszawa, a także z zagranicznymi instytucjami, tworząc ponad 200 choreografii. W Teatrze Wielkim w Łodzi miała zaszczyt współpracować przy realizacji takich produkcji operowych jak: Faust, Król Ubu Pendereckiego, Jezioro Łabędzie, czy Pan Twardowski. W swoim bogatym dorobku artystycznym współpracowała z wieloma znakomitymi reżyserami, w tym Kazimierzem Dejmkiem, Borisem Eifmanem, Kurtem Joossem, Bogdanem Husakowskim, Lechem Majewskim, Erich Walterem oraz Waldemarem Zawodzińskim.

Oprócz kariery estradowej, Zofia Paradowicz pełni również funkcję dydaktyczną jako wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie przekazuje swoje doświadczenie i wiedzę młodszym pokoleniom artystów. W 2022 roku miała okazję uroczyście obchodzić swoje 65-lecie pracy w branży artystycznej.

Życie prywatne

W czasie swoich młodych lat, Zofia mieszkała przy ulicy Szkolnej w Świętochłowicach. Jako profesor baletu w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, związała się uczuciowo z ówczesnym studentem czwartego roku – Krzysztofem Janczarem, z którym doczekała się syna, Krzysztofa Artura Janczara, który przyszedł na świat w 1974 roku. W późniejszych latach Zofia związała się również z aktorem – Tadeuszem Paradowiczem.

Wyróżnienia

Zofia Paradowicz zdobyła szereg prestigowych nagród w swojej karierze artystycznej, które doceniły jej talent w dziedzinie choreografii oraz ruchu scenicznego.

  • Nagroda nadzwyczajna „Złota Maska” (1994) przyznana za choreografię i ruch sceniczny w spektaklach takich jak Faust, Król Ubu czy Tańce w Ballybeg,
  • Nagroda „Złota Maska” (2000) otrzymana za opracowanie choreografii i ruchu scenicznego do spektakli: 101 dalmatyńczyków (Teatr im. Jaracza w Łodzi), Orfeusz w piekle (Teatr Muzyczny w Łodzi) oraz Wesele Figara (Akademia Muzyczna w Łodzi),
  • Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005),
  • Srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010),
  • Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2021) za osiągnięcia w dziedzinie choreografii,
  • Złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2022),
  • Odznaka „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” (2024).

Przypisy

  1. a b Portrety: Janina Niesobska - programy, Oglądaj na TVP VOD [online], TVP VOD [dostęp 08.06.2024 r.]
  2. a b c d e f Janina Niesobska [online], taniecPOLSKA [dostęp 12.04.2024 r.]
  3. a b Zofia Paradowicz [online], zaiks.org.pl [dostęp 12.04.2024 r.]
  4. a b Nagrody i medale, czyli kulturalnie i regionalnie – lodzkie.pl [online], www.lodzkie.pl [dostęp 12.04.2024 r.]
  5. Janina Niesobska – tancerka, choreograf [online], art.intv.pl [dostęp 12.04.2024 r.]
  6. Lista laureatów Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 12.04.2024 r.]
  7. Krzysztof Janczar i Janina Niesobska: Studencki romans z profesorką był wielkim skandalem!. Interia.pl, 26.04.2021 r. [dostęp 12.08.2021 r.]
  8. Rada Miejska w Łodzi, Druk BRM 45/2024 [online], Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Łodzi, 02.04.2024 r.
  9. FilmPolski.pl [online].
  10. Krzysztof Artur Janczar w bazie filmpolski.pl

Oceń: Zofia Paradowicz

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:13