Konrad Małek, który przyszedł na świat 6 lutego 1921 roku w Świętochłowicach, a zasnął 15 lipca 1996 roku w Jeleniej Górze, był wybitną postacią w polskim świecie tańca. Jako instruktor oraz dyplomowany nauczyciel tańca, zyskał miano nestora tańca towarzyskiego, a jego wkład w tę dziedzinę jest niezwykle istotny.
Konrad Małek to nie tylko nauczyciel, ale także założyciel licznych klubów tanecznych, które przyczyniły się do rozwoju kultury tanecznej w Polsce. Pełniąc rolę d działacza społecznego, wywarł pozytywny wpływ na wielu tancerzy i entuzjastów tańca, wspierając ich w dążeniu do doskonałości artystycznej.
Jako sędzia I kategorii Polskiego Towarzystwa Tanecznego (PTT), Konrad Małek miał okazję oceniać liczne zawody, co jeszcze bardziej podkreśla jego autorytet w tej dziedzinie. Przez blisko 50 lat swojego życia zawodowego, ponad 35 lat poświęcił swojej pracy w Jeleniej Górze, gdzie pozostawił znaczący ślad w lokalnej kulturze tanecznej.
Życiorys
Konrad Małek, syn Karola i Franciszki z domu Wiertelorz, swoją karierę zawodową rozpoczął w lutym 1946 roku. Jego pierwszym stanowiskiem była rola kierownika świetlicy w Kopalni „Matylda” w Świętochłowicach. W latach 1948–1952 pełnił funkcję instruktora kulturalno-oświatowego w Zarządzie Głównym Związków Zawodowych Górników z siedzibą w Katowicach. W okresie 1952–1953 zarządzał kinem „Włókniarz” w Kietrzu, jednocześnie obejmując stanowisko dyrektora w Państwowym Ognisku Baletowym w Raciborzu oraz choreografa w Domu Kultury Huty „Małapanew” w Ozimku na Opolszczyźnie.
Dyplom nauczyciela tańca uzyskał w 1958 roku, kończąc kurs kwalifikacyjny III stopnia u znanego profesora Mariana Wieczystego w Krakowie. W latach 1966–1969 zrealizował 4-letni specjalistyczny kurs w Centralnej Poradni Amatorskiego Ruchu Artystycznego, co pozwoliło mu zdobyć wyższe uprawnienia zawodowe w dziedzinie tańca towarzyskiego. W 1981 roku osiągnął najwyższą specjalistyczną kategorię instruktorską „S”, uprawniającą go do pracy z zespołami tanecznymi.
Od października 1961 roku pracował w Jeleniej Górze. Na początku swojej kariery zawodowej był związany z Młodzieżowym Domem Kultury, jednak już w 1963 roku zaangażował się w Spółdzielczy Dom Kultury „Kwadrat”, który w 1975 roku przekształcono w Wojewódzki Dom Kultury przy ul. 15 Grudnia (obecnie Bankowa). W 1964 roku założył Amatorski Klub Tańca „Kwadrat”, który stał się pierwszym takim miejscem w Jeleniej Górze, a przez wiele lat był jedynym klubem skupiającym pary taneczne biorące udział w turniejach.
W 1966 roku zorganizował I Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Karkonoszy, który miał miejsce w dniach 24–25 września. Wydarzenie to miało duży prestiż, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Konrad Małek był sędzią głównym, a wśród sędziów punktujących znaleźli się Beata Lichtarska z Wrocławia, Jerzy Mierzwa z Kluczborka oraz Jerzy Helle z Poznania. Turniej stał się stałym elementem corocznego programu Września Jeleniogórskiego.
Oprócz działalności w Jeleniej Górze, Małek angażował się w pracy w innych miejscowościach, takich jak Kamienna Góra, Lubawka, Mysłakowice, Zgorzelec, Bogatynia oraz Lwówek Śląski. W wielu tych miastach miał również uczniów, pośród których znaleźli się m.in. Kazimierz Kurzak, Marek Wiaderek, Józef Homoncik, Mirosław Mleczek oraz Józef Pałka.
W 1987 roku, przed odejściem na emeryturę, formalnie przekazał Amatorski Klub Tańca „Kwadrat” nowemu trenerowi, Bernardowi Lewandowskiemu. Mimo zakończenia pracy w klubie, nie zrezygnował z działalności w zakresie tańca towarzyskiego. W 1995 roku brał udział w ostatniej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Karkonoszy jako Gość Honorowy. Zmarł 17 lipca 1996 roku po długotrwałej i ciężkiej chorobie, w wyniku której miał również amputowaną nogę. Spoczął na Nowym Cmentarzu Komunalnym w Jeleniej Górze (kwatera 8 CK2-4-8).
Nagrody i odznaczenia
Konrad Małek otrzymał liczne nagrody oraz odznaczenia w swojej karierze, które potwierdzają jego zasługi w dziedzinie kultury i sztuki. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego osiągnięć:
- odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” z 1980 roku,
- Złoty Krzyż Zasługi przyznany w 1983 roku,
- Srebrna Odznaka Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce z 1983 roku,
- tytuł Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry z 1989 roku.
Przypisy
- a b Cmentarz nr. 2 w Jeleniej Górze. Groby: Konrad Małek (1921-1996). cmentarz.jgora.pl. [dostęp 02.05.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Stanisław Gerard Trefoń | Barbara Wałkówna | Zofia Paradowicz | Marcin Lachowicz | Krzysztof Hanke | Krzysztof Zaleski | Krzysztof Kłosek | Grażyna Bułka | Franciszek Teofil Borys | Michał Jarczyk | Janusz Sent | Mirosław Breguła | Maciej Niesiołowski | Leszek Stanek | Piotr Naliwajko | Szymon Kobylarz | Barbara Szczepanowicz | Izabela Kozłowska | Marcin Papior | Krzysztof KarwatOceń: Konrad Małek