Michał Jarczyk


Michał Jarczyk, urodzony 2 kwietnia 1939 roku w Świętochłowicach, to postać mająca znaczący wpływ na polską scenę baletową. Jako utalentowany solista baletu, Jarczyk zdobył uznanie nie tylko za swoje umiejętności taneczne, ale także jako choreograf oraz pedagog, wpływając na rozwój wielu młodych artystów.

Jego wieloletnia kariera jest dowodem na pasję i zaangażowanie w sztukę, co czyni go jednym z kluczowych przedstawicieli baletu współczesnego w Polsce.

Życiorys

W wieku czternastu lat, Michał Jarczyk, jako uczeń baletu, zaczął tańczyć w duecie, co zaowocowało licznymi występami z okazji narodowych świąt. Dzięki tym osiągnięciom, w 1953 roku otrzymał Dyplom Honorowy, który wręczył mu ówczesny prezydent Polski. W 1958 roku Michał ukończył Państwową Szkołę Baletową w Bytomiu, gdzie jego edukację prowadziły takie autorytety jak H. Hulanicka, T. Burke oraz M. Kopiński.

Po zakończeniu nauki, rozpoczął pracę w Teatrze Miejskim Opery i Operetki w Krakowie, biorąc udział w I Ogólnopolskim Konkursie Tańca Klasycznego w Warszawie jako solista. W latach 1959-1967 był solistą, pedagogu i asystentem choreografa Prof. E. Kamińskiej w sławnym Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. W ramach swojej kariery otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, co umożliwiło mu udział w stażu baletowym w Teatrze Wielkim w Moskwie i Leningradzie, gdzie uczył się od wybitnych pedagogów, takich jak A. Messerera, I. Tichomirnowej oraz A. Puszkina.

W 1964 roku Michał został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoją pracę w zespole „Śląsk”, natomiast w 1976 roku zdobył Srebrną Odznakę Zasłużonego Działacza Związków Zawodowych Kultury i Sztuki. Od 1967 do 1977 roku Michał pracował jako solista, pedagog i choreograf w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie, tworząc choreografie takie jak „Suite Śląską” do muzyki T. Kisewettera oraz „Tańce Sieradzkie” do muzyki T. Sygietyńskiego.

W latach 1977-1981 Michał pełnił rolę kierownika baletu i choreografa w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego w Warszawie, gdzie współpracował z wieloma artystami, m.in. z reżyserem J. Grubowskim. W tym okresie stworzył spektakl „Twoi Chłopcy Polsko”, który został nagrodzony przez Ministra Obrony Narodowej.

Dodatkowo, w latach 1977-1981, Michał był związany z Zespołem Marynarki Wojennej „Flotylla” w Gdyni, gdzie otrzymał medal „W Obronie Morskich Granic” od Kontradmirała za projekt „Kierunek Uśmiech Trzymaj Ster”. Jego kariera artystyczna nie zakończyła się na tych osiągnięciach, ponieważ od 1981 do 1990 roku Michał znowu dołączył do Zespołu „Śląsk”, gdzie pełnił rolę I choreografa. W tym czasie stworzył nowy program artystyczny do muzyki S. Hadyny i W. Kilara.

Program Michała został z sukcesem zaprezentowany na wielu międzynarodowych scenach, takich jak Carnegie Hall w USA czy Champs-Élysées we Francji i doceniony poprzez nagrania przez Katowicką Telewizję. W 1983 roku, za całokształt pracy, Michał został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski oraz Złotą Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego w 1985 roku. Otrzymał również Medal 40-lecia Polski Ludowej w 1984 roku.

W 1996 roku, Michał Jarczyk został powołany przez Mirę Zimińską na kierownika baletu Zespołu „Mazowsze” w Karolinie, gdzie przygotowywał nowy program na tournée po Stanach Zjednoczonych, a później także w Jordanii, Libanie i Niemczech. Przez 45 lat pracy artystycznej współpracował z wieloma instytucjami, ucząc polskich tańców narodowych w takich miastach jak Paryż, Moskwa czy Frankfurt.

W Polsce, w latach 1959-1967, Michał był reżyserem i choreografem w Zespole Pieśni i Tańca „Halka” w Lublińcu, a pomiędzy 1981 a 1999 rokiem w Zespole „Częstochowa” w Częstochowie, który otrzymał medal „Zasłużonego dla Miasta Częstochowa”. Michał pracował także z zespołami „Guzowiacy” oraz „Pszeliniacy”. Współpracował z takimi reżyserami jak A. Wajda, dla którego stworzył choreografię do filmu „Pan Tadeusz” pod muzykę W. Kilara. Dziennikarze przyznali Złotą Kaczkę 50-lecia za najlepszy taniec w tym filmie.

Z Krystyną Jandą stworzył choreografię do śpiewogry „Na Szkle Malowane”, a jego prace przyciągnęły uwagę wielu znakomitych reżyserów, takich jak J. Rzeszewski czy J. Wożniak. Michał Jarczyk od 1967 roku jest mieszkańcem Otrębusów. W 2015 roku jego małżeństwo zostało odznaczone Medalem za „Długoletnie Pożycie Małżeńskie” przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W dniu 20 kwietnia 2020 roku odeszła jego żona Krystyna Jarczyk, mając 84 lata.

Twórczość

Choreografia

W twórczości Michała Jarczyka szczególne miejsce zajmują jego osiągnięcia w dziedzinie choreografii. Poniżej przedstawiamy listę jego ważnych prac, które zyskały uznanie na krajowej scenie teatralnej:

Przypisy

  1. a b FilmPolski.pl – Michał Jarczyk [online], FilmPolski [dostęp 23.09.2020 r.]
  2. a b c d Michał Jarczyk, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 23.09.2020 r.]

Oceń: Michał Jarczyk

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:25