Piotr Naliwajko


Piotr Naliwajko, urodzony w 1960 roku w Świętochłowicach, jest uznawanym polskim malarzem, który zdobył szereg wyróżnień i uznanie na krajowej scenie artystycznej.

Jego prace charakteryzują się unikalnym stylem oraz głębokim wyrazem emocji, co czyni je niezwykle interesującymi dla miłośników sztuki.

Życiorys

Artysta ten z pasją tworzył od najmłodszych lat. Jego talent zaowocował w postaci obrazu, który namalował, gdy miał zaledwie 8 lat. W latach 1979-1984 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W trakcie swojej edukacji był pod opieką znakomitych nauczycieli, w tym Macieja Bieniasza oraz Jerzego Dudy-Gracza.

W 1983 roku, wspólnie z Leszkiem Żegalskim oraz Januszem Szpytem, założył grupę artystyczną, która nosiła nazwę Tercet Nadęty. Wspólna inicjatywa została określona również jako Całkiem Nowi Dzicy Normalni Dadaiści, a grupa początkowo funkcjonowała pod nazwą Grupa Trzech. Członkowie grupy mieli okazję wystawiać swoje dzieła zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Jedna z pierwszych wystaw miała miejsce w Muzeum Historii Katowic w 1983 roku. Działalność artystyczna Piotra Naliwajko obejmowała także uczestnictwo w Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Arsenał ’88”, która odbyła się w Warszawie. Dziś prowadzi Pracownię Rysunku i Malarstwa w Miejskim Domu Kultury Batory w Chorzowie-Batorym, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi pokoleniami artystów.

Twórczość

Piotr Naliwajko jest uznawanym artystą, którego malarstwo ma charakter realistyczny. Jego twórczość została określona przez Jarosława M. Daszkiewicza jako „neorealizm egzystencjalny”, co odnosi się do głębokich inspiracji atmosferą Górnego Śląska, a także do stylu, który można określić mianem malarstwa miejsca. W pracach Naliwajko zauważyć można także obecność metaforyki, która czerpie z różnych nurtów kultury – w tym z dadaizmu. Jego dzieła często oceniane są jako prowokacyjne oraz kontrowersyjne. Artysta angażował się również w różnego rodzaju wydarzenia happeningowe, co podkreśla jego wszechstronność.

Wśród wybranych dzieł Piotra Naliwajko znajdują się:

  • Chrystus w autobusie,
  • Przybycie Jezusa Chrystusa do Chorzowa (1987), w którym sponiewierany Jezus leży między pijakami i prostytutką,
  • M.B.Cz.J.B. (1998), obraz przedstawiający „wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej jako lalki Barbie”, mieszczący się w zbiorach Muzeum w Chorzowie,
  • Chleb (2001) – rodzajowa scena przedstawiająca krojenie chleba i przekazywanie sobie stosownych kromek, umieszczona w irracjonalnym kontekście śląskiego pejzażu architektonicznego,
  • Zdumiewająco nieprzemysłowy duch (2006), kurtyna dla Teatru Powszechnego w Łodzi,
  • Blisko, najbliżej…, wielkoformatowy obraz dla nowego Chorzowskiego Centrum Kultury.

Kolekcje jego prac można znaleźć w różnych miejscach, między innymi muzeum diecezjalnym w Würzburgu, a także w zbiorach kardynała Joachima Meisnera.

Recepcja

Twórczość Piotra Naliwajki została zbadana i omówiona przez wielu znawców sztuki, w tym: Henk Abbink, Krzysztof Cichoń, Victor Forbes, Andreas Hildmann, Irma Kozina, Friedrich Kraft, Annette Krauss, Anna Kuligowska-Korzeniewska, Jacek Kurek, Lechosław Lameński, Jerzy Madeyski, Monika Małkowska, Andrzej Matynia oraz Jarosław Świerszcz.

Jego twórczość jest również dokumentowana w pięciu filmach, w tym: Tercet Nadęty (W. Dobrzyński), Christus Fahrt Autobus (RTL Niemcy), Bracia (J. Wolska, H. Jantos), Impresje (M. Olczyk), oraz Sztuka ekranowana – Piotr Naliwajko (TVP Kultura).

W 2008 roku publikację zatytułowaną Światło jest najważniejsze: Piotr Naliwajko i jego obrazy przygotowała Agencja Mediów Lokalnych „mediaL”, a rok później, w 2009, Miejski Dom Kultury Batory opublikował książkę Moniki Osińskiej Zamalowanie: rozmowy z Piotrem Naliwajką. Praca Naliwajki została również doceniona w 2018 roku, kiedy to przyznano mu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.


Oceń: Piotr Naliwajko

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:10