Joanna Bartel, urodzona 29 grudnia 1951 roku w Świętochłowicach, jest znaną postacią w polskim świecie sztuki. W swojej karierze zyskała uznanie jako aktorka, artystka kabaretowa oraz wokalistka, a także pełniła rolę konferansjerki.
Jej różnorodne talenty i charyzma umożliwiły jej zdobycie miejsca w sercach wielu fanów, a jej występy na scenie na długo pozostają w pamięci publiczności.
Życiorys
Joanna Bartel to artystka o bogatym życiorysie, która urodziła się i dorastała w Świętochłowicach. Już w młodym wieku rozpoczęła treningi pływackie, jednak jej prawdziwym powołaniem były wyrazy sztuki, które objawiały się poprzez różnorodne zainteresowania artystyczne. Kształciła się na kierunku grafika na Akademii Sztuk Pięknych, gdzie z pewnością zdobytą wiedzę wykorzystała w przyszłej karierze artystycznej.
W czasie studiów aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym, występując w bytomskim kabarecie studenckim „Pyrlik”. Na początku lat 70. nawiązała długoterminową współpracę z Andrzejem Rosiewiczem, gdzie występowała jako wokalistka i tancerka. Warto wspomnieć, że brała również udział w nagraniu jego płyty zatytułowanej Dobry interes z 1981 roku. Po tym doświadczeniu spędziła siedem lat współpracując z Tadeuszem Drozdą, co z pewnością wzbogaciło jej umiejętności sceniczne.
Równolegle do kariery estradowej, Joanna Bartel zaczęła z powodzeniem występować w filmach. Najbardziej rozpoznawalne role przypadły jej w filmach: Komedianci z wczorajszej ulicy (1986) oraz Sławna jak Sarajewo (1987), które przyczyniły się do wzrostu jej popularności wśród widzów.
Pod koniec lat 80. artystka osiedliła się w Kolonii, gdzie podjęła pracę jako barmanka oraz portrecistka. W 1998 roku rozpoczęła występy dla Polonii, co pozwoliło jej utrzymać kontakt z rodakami. Przełomowym momentem w jej karierze była rola Anny Dworniok, znanej jako Andzia, w serialu komediowym TVP2 Święta wojna, emitowanym w latach 2000-2009. Ta rola przyniosła jej ogólnopolską rozpoznawalność oraz ogromną sympatię widzów.
Ponadto, Joanna wystąpiła w filmie Skazany na bluesa z 2005 roku, gdzie zagrała drugoplanową rolę Krystyny Riedel, matki Ryśka. Nie ograniczała się jedynie do występów aktorskich; prowadziła także autorskie programy kabaretowe, takie jak Tok Szok oraz ABS Asia Bartel Show.
Jej obecność na ekranach obejmowała również występy w programie Dyżurny Satyryk Kraju emitowanym w Polsacie, gdzie wcielała się w postać Ślązaczki. Joanna Bartel brała udział także w reklamach Telezakupów Mango, prowadziła program Śmiechu warte (2008-2009) oraz podkładała głosy postaciom kobiecym w serialu Niewolnica Isaura (2008) w TVS. Dodatkowo, nagrała swój głos do zapowiedzi przystanków w Tramwajach Śląskich, urozmaicając ofertę komunikacyjną regionu.
Życie prywatne
Joanna Bartel to osobowość znana w Polsce. Jest córką Eugeniusza, który zmarł w 2010 roku, oraz Hildegardy, żyjącej w latach 1929–2018. Warto odnotować, że miała także brata, który niestety zmarł w 2012 roku. W przeciwieństwie do wielu osób, nie założyła własnej rodziny.
Filmografia
Joanna Bartel, utalentowana artystka, ma na swoim koncie wiele ról filmowych i telewizyjnych, które pozostawiły ślad w polskiej kinematografii. Oto niektóre z jej najbardziej znaczących osiągnięć w historii filmu:
- 1980: Alicja jako dozorczyni (także wykonanie piosenek),
- 1981: Białe tango (odc. 8),
- 1986: Komedianci z wczorajszej ulicy jako Adela (także autorka piosenki),
- 1986: Budniokowie i inni,
- 1987: Sławna jak Sarajewo jako Cyla,
- 1999–2008: Święta wojna jako Andzia Dworniok, żona Bercika,
- 2005: Skazany na bluesa jako Krystyna Riedel, matka Ryśka,
- 2007: Ryś jako głos Krysi Wafelówy,
- 2010: Milion dolarów jako kierowniczka w Klubie Emeryta,
- 2011: Na dobre i na złe jako pacjentka Elżbieta Ryciak (odc. 435).
Głosy
- 2008: Niewolnica Isaura – role kobiece.
Nagrody
Joanna Bartel zdobyła wielkie uznanie w świecie filmu, co potwierdza przyznanie jej cennej nagrody.
– 2005 – Kryształowy Granat – wyróżnienie to przyznano jej za najlepszą aktorstwo komediowe podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Komediowych, który odbył się w Lubomierzu.
Przypisy
- Znana aktorka została głosem tramwajów [online], fakt.pl, 23.03.2016 r. [dostęp 23.01.2019 r.]
- Joanna Bartel pogrążona w żałobie. Zmarła jej bliska osoba [online], se.pl [dostęp 07.12.2018 r.]
- Joanna Bartel - Ślązaczka z krwi i kości [online], styl-gwiazd-populada.pl [dostęp 07.12.2018 r.]
- Tygodnik Życie na Gorąco nr 20, 14.05.2015 r., s. 35.
- a b c d RomanR. Chromy RomanR., Otrzymałam wiele talentów [online], rodzina.wiara.pl, 05.01.2011 r.
- a b c Joanna Bartel: Jestem taka jak wy [online], kobieta.pl, 06.08.2007 r.
- a b Joanna Bartel w bazie filmpolski.pl
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Dorothea Lata | Krzysztof Karwat | Marcin Papior | Izabela Kozłowska | Barbara Szczepanowicz | Szymon Kobylarz | Piotr Naliwajko | Leszek Stanek | Maciej Niesiołowski | Mirosław Breguła | Edwin Kowalik | Katarzyna Łata | Jerzy Stasiuk | Klaudiusz Ševković | Minoo | Kacper Grzomba | Carla Bartheel | Kopruch | Marcin Kindla | Leszek KorzekwaOceń: Joanna Bartel