Max Fleischer (1861–1930)


Max Fleischer, urodzony 4 lipca 1861 roku w Piaśnikach, był niemieckim botanikiem, który zyskał uznanie dzięki swoim badaniom nad mszakami. Jego pasja do przyrody nie ograniczała się jedynie do naukowego podejścia; był także uzdolnionym malarzem, co dodawało głębi jego twórczości. Zmarł 3 kwietnia 1930 roku w Menton-Garavan, pozostawiając po sobie znaczący dorobek w dziedzinie botaniki.

Fleischer skupił się na mszakach, grupie roślin, które mają duże znaczenie ekologiczne i drugorzędne w różnorodności biologicznej. Jego badania przyczyniły się do lepszego zrozumienia tych fascynujących organizmów.

Życiorys

Max Fleischer, znany artysta i naukowiec, przyszedł na świat jako syn Wilhelma Fleischera oraz Pauline Brettschneider. W młodości jego rodzina osiedliła się we Wrocławiu, gdzie zakończył edukację w liceum. Następnie poświęcił się studiowaniu malarstwa w Królewskiej Szkole Sztuk i Rzemiosł we Wrocławiu, a także na renomowanych uczelniach artystycznych w Berlinie i Monachium. Po zakończeniu studiów artystycznych, spędził pewien czas we Francji, skupiając się na swojej pasji do malarstwa.

W latach 1889-1892 Fleischer podjął także studia z zakresu geologii i paleontologii w Zurychu, które zakończył w 1892 roku. Od tego momentu z zaangażowaniem badał bogactwo flory Europy oraz Azji Południowo-Wschodniej, jednocześnie nie rezygnując z działalności artystycznej, w której pełnił rolę ilustratora dla licznych prac botanicznych.

Wczesne dzieła Fleischera, stworzone podczas jego pobytu we Francji, mocno osadzone były w ramach impresjonizmu, późniejsze natomiast przyjęły formy ekspresjonistyczne. Jego talent i ciężka praca nie pozostały niezauważone, zdobył bowiem kilkukrotnie złote i srebrne medale na prestiżowych wystawach malarskich. Oprócz osiągnięć artystycznych, Fleischer był także cenionym naukowcem, który opracował systematykę mszaków, oraz zdobył tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie w Utrechcie.

Wśród jego publikacji można znaleźć m.in. „Die Musci der Flora von Buitenzorg”, która ukazała się w trzech tomach nakładem E.J. Brill w Leidzie w latach 1900-1902.

Przypisy

  1. wtedy w Królestwie Prus, od 1951 dzielnica Świętochłowic

Oceń: Max Fleischer (1861–1930)

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:15