Śląsk Świętochłowice (piłka nożna)


Śląsk Świętochłowice to klub piłkarski o długiej tradycji, z siedzibą w Świętochłowicach, który został założony w 1920 roku. Działa on w polskim środowisku sportowym od ponad jednej dekady, a jego historia jest pełna pasji oraz zaangażowania fanów.

Klub, mimo upływającego czasu, nieprzerwanie dąży do rozwoju oraz osiągania coraz wyższych rezultatów na boisku, co przyciąga uwagę kibiców i miłośników futbolu w regionie.

Historia

W dniu 20 lutego 1920 roku, w sali Pawlasa przy ulicy Wyzwolenia w Świętochłowicach, z inicjatywy Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, odbyło się spotkanie, które zaowocowało założeniem klubu. Na zebranie przybyło 40 osób, które wybrały na pierwszego prezesa Stefana Szafranka. Już 21 marca tego samego roku, Śląsk Świętochłowice zadebiutował na boisku, pokonując w swoim premierowym meczu Polonię Bytom 2:1. W składzie zwycięzców znaleźli się: Jan Zejman, Walenty Szołtysek, Bronisław Kluba, Henryk Woźnica, Franciszek Hajduk, Józef Hajduk, Ryszard Nowak, Jerzy Nowrotek, Zygfryd Majer, Antoni Szmagoń oraz Rudolf Woźnica.

Wkrótce po zaprowadzeniu polskiej administracji, szeregi drużyny zasiliło wielu graczy niemieckiego klubu SV 1913, w którym znajdowali się także Polacy. Kronikarz klubu, analizując spadek SV 1913, podkreślał, iż klub ten, zyskując coraz mniej popularności, stracił szansę na dalsze funkcjonowanie. Pierwsze boisko Śląska znajdowało się na terenach plant, naprzeciw ogrodu jordanowskiego. Niestety, warunki były tam nieodpowiednie do prowadzenia poważnych rozgrywek, ponieważ piłka często wpadała do pobliskiego potoku Rawa, na hałdy lub do ogrodu koncertowego.

Aby rozwiązać problem, rozpoczęto budowę nowego boiska przy Szybie Oskara, w miejscu dzisiejszych ogródków działkowych. Niestety, wskutek szkód górniczych, to boisko również zostało zamknięte, co zmusiło zespół do rozgrywania meczów na boisku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, znajdującym się przy kościele św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach.

Pierwszy awans do ekstraklasy w 1928 roku przyniósł drużynie wiele problemów finansowych. Klub musiał zmagać się z trudnościami w pokrywaniu kosztów, ponieważ dochody z meczów nie wystarczały na opłacenie sędziów oraz biletów powrotnych dla gości. W rezultacie, po roku drużyna spadła z ekstraklasy, lecz powróciła do niej w 1935 roku. W tym czasie sytuacja klubu uległa poprawie, a na jego czele stanął dyrektor Szpitala Miejskiego, dr Antoni Wojcieszyn. Wówczas też powstało nowe boisko, które przetrwało do czasów powojennych, gdzie później ulokowano wydział pokrewny huty Florian.

W latach trzydziestych w zespole zaczęli grać także piłkarze spoza Świętochłowic, tacy jak Mieczysław Wysocki z Śmigłego Wilno, Hubert Smol z HKS Szopienice, Erwin Pogodzik z KS Radlin oraz Adolf Michalski z Rymera Niedobczyce. To właśnie w tym okresie Śląsk osiągnął swoje najlepsze wyniki w historii, kończąc rozgrywki na piątej pozycji.

Kolejny rok przyniósł drużynie szereg zaszczytów, w tym występ Huberta Gada na igrzyskach olimpijskich w Berlinie. W 1938 roku w narodowej kadrze debiutowali dwaj kolejni piłkarze Śląska: Ewald Cebula oraz Zygmunt Kulawik.

„Skrystalizował się skład drużyny, który jak nigdy dotąd był mało zmieniany, tak że zgranie poszczególnych formacji między sobą było doskonałe. Odmładzanie drużyny odbywało się w sposób stopniowy, zawodnicy znali się zatem i wiedzieli, na co ich stać.”

Latem 1939 roku Śląsk dominował w finałowej grupie czterech zespołów walczących o dwa miejsca w ekstraklasie, jednakże rozgrywki przerwała II wojna światowa. W Świętochłowicach powstał nowy zespół – TuS Schwientochlowitz, do którego przeszli prawie wszyscy przedwojenni piłkarze Śląska oraz bramkarz Ruchu Chorzów, Walter Brom. Niestety, wkrótce piłkarze zaczęli być powoływani do niemieckiego wojska.

Po zakończeniu wojny, Śląsk został reaktywowany, ale mimo determinacji i wysiłków działaczy, klub nie zdołał nawiązać do dawnych tradycji sprzed wojny.

Kadra

W poniższym zestawieniu znajdą Państwo aktualny skład drużyny piłkarskiej Śląska Świętochłowice, podzielony na poszczególne pozycje oraz numery zawodników.

BramkarzeObrońcyPomocnicyNapastnicy

Jakub Bielecki

Łukasz Gambusz

Michał Stopyra

Nikos Jańczak

Daniel Koniarek

Michał Mołas

Bartosz Nawrocki

Jakub Nawrocki

Łukasz Wawrzyniak

Mateusz Gajda

Krystian Gut

Marcin Jaskiernia

Seweryn Krawczyk

Łukasz Krzywda

Adrian Lesik

Patryk Paszek

Kamil Ściętek

Artur Terbalyan

Szymon Tutaj

Dawid Henisz

Adrian Palka

Szymon Pałka

Daniel Tukaj

Damian Wasiak

Sukcesy

Klub piłkarski z regionu Śląska może poszczycić się wieloma ważnymi osiągnięciami, które wpisują się w jego bogatą historię. Poniżej przedstawione zostały kluczowe sukcesy, które z pewnością zasługują na uwagę.

  • 5. miejsce w I lidze (obecnie Ekstraklasa) – 1935,
  • Mistrzostwo polskiej części Górnego Śląska (cztery razy): 1927, 1934, 1938, 1939,
  • Zdobywca Pucharu Polski na szczeblu regionalnym (Śląski ZPN) – 2018.

Przypisy

  1. V liga 2024/2025, grupa: śląska I [online], www.90minut.pl [dostęp 14.07.2024 r.]
  2. Śląsk Świętochłowice przewodził w finałowej grupie, lecz rozgrywki zostały przerwane z powodu rozpoczęcia II wojny światowej.

Oceń: Śląsk Świętochłowice (piłka nożna)

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:10