ArcelorMittal Poland Oddział w Świętochłowicach


Huta Florian, aktualnie znana jako ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Świętochłowicach, stanowi ważny element przemysłowy w Świętochłowicach, pełniąc funkcję huty żelaza.

Obecnie zakład specjalizuje się w produkcji blach ocynkowanych oraz powlekanych lakierami, a także wytwarzaniu profili stalowych. Warto zaznaczyć, że od 1979 roku huta nie dysponuje już wielkimi piecami hutniczymi, co znacząco wpłynęło na jej działalność.

Dodatkowo, stalownia zaprzestała działalności w pierwszej połowie lat 90., co oznacza, że obecnie po strukturach stalowni oraz wielkich piecach nie ma już żadnego śladu. Huta Florian przeszła więc istotną transformację, adaptując się do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych.

Kalendarium

XIX wiek

W 1828 roku hrabia Karol Łazarz Henckel von Donnersmarck, przedstawiciel ewangelickiej linii rodziny świerklaniecko-tarnogórskiej, nabył gospodarstwo rolne o powierzchni 15 ha znane jako Mniszeniec. Zakup ten dokonano od młynarza Bendzika, a w miejscu, gdzie znajdował się zburzony młyn, rozpoczęto budowę huty żelaza. Nowa inwestycja otrzymała nazwę „Bethlen-Falva”, co nawiązywało do węgierskiej siedziby rodziny Turzonów, z którą Hencklowie byli blisko spokrewnieni.

Huta była wyposażona w nowoczesne jak na tamte czasy urządzenia, takie jak 13-metrowy piec opalany koksem oraz pudlingarnia, żeliwiak i walcownia sztab napędzana maszyną parową. Prace budowlane ukończono na początku lat 30. XIX wieku, a węgiel do pieców sprowadzano z kopalni „Fausta”. W 1840 roku zakład został wydzierżawiony Franciszkowi Winklerowi, zaś w 1848 roku przeszedł w ręce Adolfa Proboesa, kupca z Wrocławia. Niestety, już na początku lat 50. XIX wieku Proboes ogłosił upadłość huty, co spowodowało, że zakład przejął Guido Henckel von Donnersmarck, syn Karola Łazarza.

W 1898 roku zakład został przekazany nowej spółce „Eisen- und Stahlwerk Bethlen-Falva”, mieszczącej się w Świętochłowicach. Nowa firma przystąpiła do modernizacji huty. W tym okresie wybudowano trzeci wielki piec, zamieniono pudlingarnię na trzy piece martenowskie oraz uruchomiono walcownię średnią. Na koniec XIX wieku liczba pracowników huty „Falva” przekraczała 700 osób.

XX wiek

W 1902 roku dodano do zakładu nowoczesną walcownię zimną, a w kolejnym roku uruchomiono odlewnię szarego żeliwa oraz trzy nowe walcownie gorące. W 1906 roku spółka „Bismarck”, dziś znana jako Huta „Batory”, nabyła „Eisen- und Stahlwerk Bethlen-Falva”. W 1922 roku huta ta zdobyła miano jednego z najnowocześniejszych zakładów przemysłowych w odrodzonej Polsce, produkując stal, blachy i żeliwo najwyższej jakości.

3 czerwca 1929 roku huta dołączyła do Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa. W 1934 roku kontrolę nad spółką przejęło państwo polskie, co doprowadziło do zmiany nazwy z „Falva” na „Florian” w 1936 roku. W 1939 roku zakład dysponował siedmioma podstawowymi wydziałami produkcyjnymi, produkcja stali wynosiła około 200 tysięcy ton rocznie. Jednakże w trakcie II wojny światowej huta przeszła pod zarząd niemiecki, produkując żeliwo oraz elementy dla Wehrmachtu, w tym części do karabinków Mauser 98k.

Po zakończeniu działań wojennych huta „Florian” była jednym z pierwszych zakładów w regionie, które podjęły produkcję na nowo, a wielkie piece ponownie rozpoczęły wytop w lutym 1945 roku. W okresie PRL huta przeszła kolejne transformacje. Ze względu na starzejącą się technologię, w latach 70. XX wieku wygaszono oraz rozebrano wielkie piece. Zatrudnienie w tym okresie wynosiło około 5937 pracowników. W 1976 roku na terenie huty otwarto nowy wydział blach powlekanych, co pozwoliło na produkcję blach ocynkowanych i lakierowanych. W latach 80. XX wieku koksownia została wyłączona z eksploatacji, a w 1996 roku zakończono działalność ostatniego pieca martenowskiego.

XXI wiek

19 listopada 2001 roku Huta Florian została wpisana na listę hut przewidzianych do restrukturyzacji. 1 stycznia 2003 roku zakład dołączył do koncernu – Spółki Polskie Huty Stali S.A., przyjmując nową nazwę Oddział Huta Florian. W tym samym roku, 27 października, odbyła się sprzedaż udziałów Skarbu Państwa w Polskich Hutach Stali S.A., kontrolowanej przez hinduskiego biznesmena Lakshmi Mittala, firmie LNM Holdings NV. Od 14 stycznia 2005 roku huta stała się częścią największego koncernu stalowego na świecie.

W maju 2006 roku zamknięto produkcję w walcowni taśm zimnowalcowanych, która od początku 2003 roku wytwarzała jedynie minimalne ilości blachy. W 2007 roku oddano do użytku nowoczesną linię do powlekania blach, co było istotnym krokiem w kierunku unowocześnienia produkcji.


Oceń: ArcelorMittal Poland Oddział w Świętochłowicach

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:22