Pałac w Świętochłowicach, znany również jako piaśnicki zameczek, jest interesującą budowlą znajdującą się w Piaśnikach, jednej z dzielnic tego miasta. Jego historia sięga 1859 roku, kiedy to został wzniesiony jako dom urzędniczy dla dyrekcji Śląskiej Spółki Akcyjnej zajmującej się górnictwem oraz hutnictwem cynkowym, znanej pod niemiecką nazwą: Schlesische Aktien-Gesellschaft für Bergbau und Zinkhüttenbetrieb.
Funkcjonalność oraz architektura pałacu odzwierciedlają ówczesne potrzeby i styl życia pracowników sektora przemysłowego, co czyni go nie tylko przykładem budownictwa epoki, ale także interesującym punktem na mapie turystycznej Świętochłowic.
Opis
Pałacyk w Świętochłowicach został zbudowany w 1859 roku, a jego konstrukcja przyjęła formę prostokąta. Charakteryzuje się wysuniętymi ryzalitami bocznymi oraz dwuipółtraktowym układem, w którym centralnie umiejscowiona znajduje się klatka schodowa. Rynny dachu tworzą dwuspadową formę, co nadaje budowli elegancki wygląd.
Fasada, zrealizowana w stylu neorenesansowym, zachwyca detalami. Cokół i elewacja parteru zostały boniowane, co podkreśla ich strukturę. Wejście do budynku akcentuje portyk, który wspierają pilastry, dźwigające prosty gzyms. Charakterystycznym elementem są trójkątne naczółki, które wieńczą okna ryzalitów bocznych w parterze. Natomiast w pierwszej kondygnacji okna zamknięto w formie półkolistej, a ryzality wieńczą trójkątne szczyty.
Podczas I wojny światowej budynek doznał uszkodzeń związanych z działalnością górniczą, co wymusiło jego przebudowę w 1917 roku. W ramach prac modernizacyjnych zlikwidowano rozbudowane, wielobiegowe schody prowadzące na oś budynku przed starym portykiem. Nowy portyk zyskał formę krytej werandy z tarasem, co dodało mu nowoczesnego charakteru. Po zakończeniu remontu w portyku wejściowym, a także w dwóch bocznych ryzalitach na pierwszym piętrze, zainstalowane zostały secesyjne witraże, które wzbogaciły wystrój wnętrza.
Po 1945 roku, wnętrza tego obiektu zostały zaadaptowane na przedszkole. W 1996 roku pałacyk został sprzedany przez gminę Świętochłowice za 173 tysiące złotych. Obecnie jego przeznaczenie obejmuje funkcje mieszkalne oraz usługowe. Na terenie obiektu znajduje się między innymi zakład krawiecki pod nazwą Incognito – Moda Damska, który tworzy nową historię tego wyjątkowego miejsca.
Park
W 1866 roku, niedaleko malowniczego zameczku piaśnickiego, dokonano założenia parku, który stał się miejscem rekreacji i wypoczynku. W tym czasie powstały również korty tenisowe, nowoczesna kręgielnia oraz urokliwy staw, które przyciągały mieszkańców i turystów. W bezpośrednim sąsiedztwie parku znajdowały się skromne domy dla służby, co podkreślało kompozycję tego miejsca.
Interesującym elementem parku jest schron, który zyskał szczególne znaczenie w czasie II wojny światowej. Jego obecność świadczy o historycznych zawirowaniach, które miały miejsce w tym regionie.
Przypisy
- Łukasz Respondek: Jeśli masz 4 mln zł, możesz kupić sobie pałac. [w:] Dziennik Zachodni [on-line]. Polska Press, 22.01.2011 r. [dostęp 08.01.2018 r.]
- Dom Świętochłowice Piaśniki. Polska Press. [dostęp 08.01.2018 r.]
- Świętochłowice – gminna ewidencja zabytków. Urząd Miejski w Świętochłowicach. s. 1. [dostęp 08.01.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Willa Wallisów w Świętochłowicach | Wieża ciśnień w ŚwiętochłowicachOceń: Pałac w Świętochłowicach