Klasztor boromeuszek w Świętochłowicach


Klasztor sióstr boromeuszek w Świętochłowicach jest miejscem o bogatej historii i znaczeniu religijnym. Usytuowany przy ulicy Kubiny, kompleks ten obejmuje różnorodne obiekty, które tworzą harmonijną całość.

W skład tego zacisznego miejsca wchodzą:

  • dom zakonne,
  • dom pomocy społecznej,
  • kaplica,
  • ogród.

Historia

Historia klasztoru boromeuszek w Świętochłowicach sięga października 1892 roku, kiedy to, na prośbę księdza Pawła Lukaszczyka – proboszcza parafii pw. św. Barbary w Królewskiej Hucie, cztery siostry osiedliły się w domu jednej z rodzin znajdujących się na terenie parafii pw. Piotra i Pawła w Świętochłowicach.

W 1897 roku na zakupionej wcześniej działce wybudowano klasztor, który nazwano „Zgromadzenie świętego Karola”. Wykonawstwo budowy powierzono mistrzowi murarskiemu Adamieckiemu. Już w 1898 roku proboszcz parafii św. Piotra i Pawła, Augustyn Henciński, dokonał ceremonii poświęcenia zarówno klasztoru, jak i kaplicy zakonnej. Celem nowo powstałej instytucji była przede wszystkim opieka nad osobami pozbawionymi dostępu do pomocy medycznej oraz domowej, a także utworzenie przedszkola.

Siostry zaczęły organizować ochronkę dla dzieci przedszkolnych oraz sierociniec, wprowadziły także pracownię robót ręcznych. Z kolei w 1899 roku, na prośbę władz lokalnych, w placówce zaczęto przyjmować osoby starsze, co znacząco rozszerzyło ich działalność.

W latach 1912–1913 siostry pełniły różnorodne role, zapewniając opiekę ludziom w podeszłym wieku, prowadząc przedszkole, sierociniec, a także pracując w szpitalnym ambulatorium oraz pielęgnując chorych w ich domach. W 1925 roku do budynku sierocińca dobudowane zostały obszerne sale przedszkolne, co sprzyjało rozwojowi opieki nad najmłodszymi.

Okres II wojny światowej przyniósł zmiany – przedszkole zostało zlikwidowane, jednakże opieka nad osobami starszymi została wówczas wzmocniona. Po wojnie przedszkole ponownie otwarto, lecz działalność tę zakończono w 1950 roku na mocy decyzji władz państwowych. W tym samym roku nadzór nad Zakładem św. Karola Boromeusza przejęła świecka organizacja – Zrzeszenie Katolików „Caritas”, mające swoją siedzibę w Warszawie.

W 1953 roku w klasztorze powstał Zakład Specjalny dedykowany osobom z upośledzeniem umysłowym. Po 1990 roku, Zgromadzenie Sióstr św. Karola Boromeusza wróciło do prowadzenia placówki na podstawie umowy z Wojewódzkim Zespołem Pomocy Społecznej, a od 2009 roku również z miastem. Klasztor przeszedł gruntowny remont, a w nowo przystosowanym budynku utworzono dodatkowy oddział.

Ostatnie lata przyniosły kolejną zmianę – od 1 lipca 2019 roku, placówka została przejęta przez Caritas Archidiecezji Katowickiej, co zaowocowało utworzeniem Domu Pomocy Społecznej im. św. Antoniego.

Przypisy

  1. Muzeum Powstań Śląskich: Świętochłowickie wędrówki odc. 10. Facebook. [dostęp 17.05.2020 r.]

Oceń: Klasztor boromeuszek w Świętochłowicach

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:17