UWAGA! Dołącz do nowej grupy Świętochłowice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Obchody 100-lecia kobiet w Policji w Polsce


Już wkrótce minie dokładnie sto lat od momentu utworzenia policji kobiecej w Polsce. Historia tego znaczącego wydarzenia sięga 26 lutego 1925 roku, kiedy minister spraw wewnętrznych, Cyryl Ratajski, zainicjował tworzenie zespołów kobiet pełniących służbę w policji. Z tej okazji w całym kraju zaplanowano szereg uroczystości i wydarzeń, mających na celu uczczenie wkładu kobiet w funkcjonowanie polskiej Policji. W artykule przedstawiono kluczowe momenty w historii i osiągnięcia policji kobiecej w Polsce, które podkreślają znaczenie tego jubileuszu.

Polska policja kobieca powstała w odpowiedzi na potrzebę zapewnienia specyficznych działań w obszarach takich jak walka z nierządem i ochrona kobiet. Na początku swojego istnienia służba ta napotykała na wiele wyzwań oraz trudności, jednak stopniowo zyskiwała na znaczeniu. Na przestrzeni lat można było zaobserwować rosnące zastępy kobiet w szeregach policji, co nie tylko zwiększyło ich udział w systemie, ale i przyczyniło się do zmiany postrzegania tej formacji przez społeczeństwo.

Obecnie w polskiej policji pracuje ponad 38 tysięcy kobiet, co stanowi znaczący wkład w strukturę tej formacji. Z tego grona 20 215 to policjantki, a ich rola w służbie prewencyjnej i kryminalnej była nieoceniona. Pomimo krytyki i początkowego sceptycyzmu, kobiety udowodniły, że ich obecność w policji przynosi korzyści, a ich unikalne spojrzenie i umiejętności zagłębiania się w problemy społeczne były kluczowe w ich działaniach. Zbliżające się obchody będą okazją do podkreślenia trudności, jakie musiały przezwyciężać oraz osiągnięć, które przyniosły zarówno dla samej instytucji, jak i dla społeczeństwa.

Źródło: Policja Świętochłowice


Oceń: Obchody 100-lecia kobiet w Policji w Polsce

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:13


Zobacz Także